Stěhovaní levně Praha
Volejte nonstop 723 123 100

Jak působí barvy v interiéru na lidskou psychiku

Barvy, které v interiéru použijeme, jsou jakýmsi odrazem nás samotných. Jejich výběru vynakládáme jisté úsilí i čas. A proto bychom měli vědět, že každá z barev nějakým způsobem působí na lidskou psychiku. A ve dnešním článku zjistíte jak.

Barvy na nás mohou působit třemi způsoby: aktivně, pasivně a neutrálně. Světlé barvy prostor opticky zvětšují, zatímco tmavé jej zmenšují – ve chvílích, kdy se chceme cítit útulněji, jsou tmavší tóny správnou volbou. Ale nyní k samotným barvám, vybrali jsme pro vás ty nejzákladnější.

 

Malíři Brno

ČERVENÁ

Červená barva patří mezi nejvýraznější a nejvíce stimulující. Jde o barvu, která umí povznést energii v místnosti na novou úroveň. Jde proto o ideální barvu do jídelny či obývacího pokoje, samozřejmě v rozumné míře. Je to barva, která upoutá pozornost na první pohled. Díky tomu, že může zvyšovat krevní tlak a být až příliš výrazná, nehodí se moc do ložnice – pokud ano, tak v malém množství. Díky její agresivitě se ale nehodí do dětských pokojů.

ZELENÁ

Zelená barva je barvou klidu a soudržnosti. Hodí se téměř do každé místnosti – je to právě díky jejím uklidňujícím vlastnostem a tomu, že tolik netáhne oči. Podle toho, jaký odstín zvolíte, může působit více energicky nebo naopak tlumeně.

FIALOVÁ

Fialová je odjakživa považována za barvu luxusu. Její tmavé odstíny se vyznačují dramatičností, bohatostí, sofistikovaností a elegancí. Naopak u jejích světlejších tónů (levandulová) jde o barvu klidu, bezpečí. Jen zde není pocit chladu, jako se může stát u modré barvy.

MODRÁ

Modrá barva je považována za uklidňující. Snižuje krevní tlak a zároveň zpomaluje srdeční tep i dýchání. Jde o ideální barvu do ložnice, ale i koupelny. Pozor však musíme dávat hlavně na to, jaký odstín zvolíme. Například pastelové světlé tóny mohou na velké ploše působit chladně. Pokud to ale takto chcete, musíte ji doplnit teplejšími dekoracemi. Teplejší odstíny modré se hodí do kuchyní. Tmavě modrá působí také klidně, zde si však nepleťte hodně tmavou, která působí spíše smutně s tmavě modrou v měkčích tónech.

ŽLUTÁ

Jde o barvu, která v lidech vyvolává pocit štěstí – vždyť jde i o barvu slunce. Jde o ideální barvu do kuchyně, jídelny i koupelny. Žluté tóny jsou energické a pozitivní. Nesmíme zapomínat na to, že ačkoliv jde o veselou barvu, ve velkém množství může působit přesně opačně – může vzbuzovat pocit frustrace a hněvu. Tak jako, tak – i zde hraje velkou roli její odstín.

ORANŽOVÁ

Je to energická barva, které vzbuzuje nadšení a vzrušení. Ačkoliv se moc nehodí do obýváku ani ložnice, jde o barvu ideální do koupelny, na toaletu či do tělocvičny. Jde o barvu, která povzbudí a vyburcuje.

ČERNÁ

NUTRÁLNÍ TÓNY

Za neutrální tóny se považují bílá, šedá, hnědá a černá barva. Samozřejmostí jsou i jejich odstíny. Jejich výhodou je vysoká flexibilita, zejména co se týče snadnosti v jejich kombinování. Tyto barvy lze použít jako základ, ke kterému stačí přidat akcenty ve formě výraznější barvy. Černou barvu však používejte jen v menší míře jako akcent. Bílá barva je barvou čistoty a umí velmi dobře zvětšit každý prostor.

Stěhovaní levně Praha 723 123 100
Zavolejte nám pro předběžnou kalkulaci
nebo rovnou zadejte poptávku a domluvte si detaily stěhování.
Stěhovaní levně Praha

Orientační ceník

1+1
od 2000 Kč
3+1
od 3000 Kč
5+1
od 6500 Kč
Office
od 2000 Kč
Doprava
od 550 Kč
Stěhovaní levně Praha
Pojištění

Vaše věci jsou po celou dobu stěhování pojištěny až do výše: 2 000 000 Kč
Nadace Leontýnka Firma Stěhování levně Praha pravidelně přispívá na účet nadaci Leontinka.