Stěhovaní levně Praha
Volejte nonstop 723 123 100

Stěhujeme se do zahraničí

Stěhování s sebou obecně přináší řadu důležitých věcí, které je potřeba udělat. Často jde o zařizování nových dokladů, nové zaměstnání a pro děti novou školu. Zcela odlišné je však stěhování do zahraničí. Přestěhovat se do jiné země je opravdu velký krok. Rozhodně to však není věc, která by vás měla děsit. Pochopitelně vás při stěhování do ciziny čeká papírování a zařizování. Pokud se na však na všechno dobře připravíte, zvládnete to s přehledem. A aby pro vás stěhování do jiné země nebylo tak náročné, připravili jsme pro vás seznam toho, co je potřeba zařídit.

 

Ideální je mít vše napsané

Co je psáno, to je dáno. Je to fakt. Velkým pomocníkem při stěhování je takzvaný to-do list. A to nejen v případě stěhování do zahraničí, ale také v tuzemsku. Pokud si vše dopředu napíšete, nic vás potom nemůže překvapit. A také je pravděpodobnější, že opravdu na nic důležitého při stěhování nezapomenete. Prostě si budete jednotlivé úkoly odškrtávat. Nemusíte tak mít obavy, že zapomenete na něco podstatného nebo to nezařídíte včas.

Stěhování levně Praha

Zjistěte si, jaké náležitosti země vyžaduje

Stěhování do každé země se pochopitelně může lišit. Každý stát má samozřejmě své podmínky pro pobyt expatů. Tedy cizinců. První, co musíte udělat, je vyhledat si informace na oficiálních stránkách daného státu. Pokud si nejste stoprocentně jisti, zda jste našli vše, co je třeba, obraťte se na ambasádu České republiky v dané zemi. Ať už se však stěhujete kamkoliv, pořiďte si ověřené kopie všech důležitých dokumentů.

 

V Evropě je to jednodušší

Zřejmě vás napadlo, že stěhovat se v rámci Evropské unie bude jednodušší než stěhovat se mimo tuto zónu. Ano, je to tak. V rámci Evropské unie je vzhledem k regulovaným stanovám vše snazší. Zjednodušeně řečeno stačí přijet s občanským průkazem nebo pasem. Pracovní povolení ve většině případů v EU nepotřebujete. Existuje však pár výjimek. Pokud se plánuejte přestěhovat mimo státy EU, stavební povolení potřebovat budete. A podobně je to také s vízem.

 

V případě, že se stěhujete mimo Evropskou unii  a chcete se po svém novém domovském státě pohybovat vozem, je třeba si nechat vyhotovit mezinárodní řidičský průkaz. Pravděpodobně se vám budou hodit také další dokumenty. Samozřejmě je vhodné mít s sebou rodný list a také oddací list, pokud jste ženatý/ vdaná. Stejně tak je ideální mít k dispozici certifikáty, které dokazují vaše vzdělání.

 

Jak je to s pojištěním?

V České republice je třeba hradit sociální a zdravotní pojištění. Dělá to buď zaměstnavatel, sám podnikatel nebo stát v případě, že jde o studenty, seniory nebo maminky na rodičovské dovolené. Pokud budete v zahraničí pobývat více než půl roku, můžete se však od plateb zdravotního pojištění odhlásit. Mělo by k tomu však dojít až ve chvíli, kdy budete mít zařízené pojištění v nové zemi.

 

Pokud se totiž budete do České republiky vracet a budete se chtít přihlásit zpět ke zdravotními pojištění a neprokážete, že jste byli po celou dobu pobytu v zahraničí pojištěni, uhradíte zálohy za danou dobu. V případě, že budete ve státě, kde budete pobývat tako zaměstnání, pojištění by za vás měl platit vás zaměstnavatel. Tedy hovoříme-li o zdravotním pojištění. Se sociálním pojištěním je to trochu jinak.

 

Sociální pojištění totiž zanikne ve chvíli, kdy ukončíte pracovní slouvu. V případě, že jste osoba samostatně výdělečně činná, musíte sociální pojištění odhlásit sami. V zahraničí je pak nutné řídit se pravidly daného státu. Pravidla pro placení sociálního pojištění jsou totiž v každém státe odlišná.

 

Jestliže chcete najít informace o fungování sociálních systémů států Evropské unie, je to jednoduché. Stačí si na stránkách EU otevřít praktického průvodce sociálním systémem jednotlivých zemí. Právě tento dokument vám pomůže zorientovat se v platbách sociálního a zdravotního pojištění daného státu.

 

Jak je to s povolením k pobytu?

Jistě víte, že pokud jedete někam na dovolenou, nemusíte to v podstatě nikam hlásit. S dlouhodobým pobytem v jiné zemi je to trochu jiné. V členských zemích Evropské unie lze zpravidla zůstat 90 dní bez toho, abyste to hlásili. Po této lhůtě je však potřeba se přihlásit na úřadě. Tam pak můžete požádat o rezidenci. Pokud se stěhujete mimo země Evropské unie, jsou pravidla jiná. Vždy je tedy potřeba si zjistit dopředu pravidla jiné země, abyste potom na místě nebyli překvapeni.

 

Možná se bude hodit plná moc

Obáváte se toho, že po vašem odjezdu do ciziny bude potřeba vyřídit něco dalšího na českých úřadech? Pro takové případy je vhodné zmocnit nějakého příbuzného nebo kamaráda plnou mocí. V každém případě si vyberte osobu, na kterou se stoprocentně můžete spolehnout. Poté zařiďte úředně ověřenou plnou moc. Některé instituce totiž mohou vyžadovat ověřený podpis. Plnou moc můžete někomu udělit také k přebírání případné pošty.

 

Datová schránka se bude hodit

Pokud ještě nemáte zřízenou datovou schránku, zařiďte ji před odjezdem do zahraničí. Slouží v podstatě jako ověřený email. Vyřizovat díky ní budete moci například veškeré záležitosti s úřadem práce, správou sociálního zabezpečení nebo finančním úřadem. Pomocí datové schránky si můžete zařídit také voličský průkaz.

 

Datovou schránku si lze zařídit z pohodlí domova, případně ji můžete vyřídit osobně na Czechpointu.

Služby v Čechách odhlaste

V České republice jste jistě ve svém bytě platili za vodu, energii a další služby. Před odjezdem do zahraničí je potřeba veškeré služby odhlásit. Jedině tak vám nevzniknou žádné pohledávky. K odhlášení služeb často stačí vyplnit formuláře dostupné na webu poskytovatele, případně se telefonicky nebo písemně informujte, jak máte danou službu odhlásit.

Vyřešte i bankovní účet

Používání českého bankovního účtu v zahraničí není ideální. Za zahraniční platby (příchozí i odchozí) si banky účtují poplatky. Z toho důvodu je dobré si založit nový účet v zahraničí, případně se informovat u své banky, zda je možné si založit účet v jiné měně. V případě eura nebo dolaru by to neměl být žádný problém.

 

Stěhovaní levně Praha 723 123 100
Zavolejte nám pro předběžnou kalkulaci
nebo rovnou zadejte poptávku a domluvte si detaily stěhování.
Stěhovaní levně Praha

Orientační ceník

1+1
od 2000 Kč
3+1
od 3000 Kč
5+1
od 6500 Kč
Office
od 2000 Kč
Doprava
od 550 Kč
Stěhovaní levně Praha
Pojištění

Vaše věci jsou po celou dobu stěhování pojištěny až do výše: 2 000 000 Kč
Nadace Leontýnka Firma Stěhování levně Praha pravidelně přispívá na účet nadaci Leontinka.