Stěhování není nikdy jednoduchá záležitost. Je třeba vše bezpečně zabalit a převést. Pokud potřebujete přestěhovat také velké spotřebiče jako je lednička nebo pračka, budou se vám hodit tipy, jak to udělat správně. Jedině tak bude pračka nebo chladnička sloužit ještě mnoho let.
Před stěhováním je nejprve ledničku i mrazák zcela vyklidit a nechat odmrazit. Vhodné je ji rovnou také vymýt octovou vodou. Dobré je toto udělat alespoň 24 hodin před stěhováním. Nezapomeňte vyndat veškeré skleněné části a důkladně je zabalit do bublinkové fólie, dek nebo ručníků. Vyklizenou lednici pak zajistěte. Tedy její dveře, aby se neotevíraly. Skvěle k tomu poslouží strečová fólie. Samozřejmě můžete použít také lepicí pásku, ale budete riskovat, že spolu s ní sloupnete později také lak. A navíc páska nemusí tak dobře držet. Pokud chcete lednici zabezpečit proti poškrábání, pak použijte klidně i bublinkovou fólii.
A nyní samotné stěhování. V první řadě si pamatujte, že chladničku je vždy nutné stěhovat ve svislé poloze. Nelze ji pokládat. Hlavním důvodem je olej v kompresoru. Ten by se při naklonění mohl dostat do trubek chladícího okruhu. V lepším případě by pak chladnička méně chladila, v tom horším by se nenávratně poškodila. Mohlo by totiž dojít ke zničení celého kompresoru. Navíc by se také mohly vyvléknout pružiny kompresoru. Konzole kompresoru totiž dokáže tlumit vibrace jen ve svislé poloze.
Na stěhování ledničky je potřeba alespoň dvou nebo tří lidí. Ideálně silných mužů. Pomoci si můžete také rudlíkem. Některé ledničky však mají malá kolečka a alespoň krátkou vzdálenost tak může urazit jednoduše. Při stěhování je třeba maximální opatrnosti a to zejména v případě, že lednici stěhujete ze schodů. Ve voze nezapomeňte lednici opravdu dobře zajistit. Hodit se vám může polystyren nebo deky. Ty vaši lednici během cesty dostatečně ochrání.
Po přestěhování lednice ji rozhodně hned nazapínejte do zásuvky. Naopak je dobré vyčkat několik hodin. Obecně se doporučují alespoň tři hodiny. I přes sebe lepší zacházení se totiž může olej z kompresoru dostat do chladicího okruhu. Tím, že lednici necháte stát nezapnutou může olej stéct zpět dolů. Pokud byste lednici zapnuli příliš brzy, může dojít k poškození kompresoru. Přijít na to nemusíte hned. Závada se může projevit až po nějaké době. Ideální je řídit se přímo návodem k lednici. V něm budete mít určitě napsané, za jakých podmínek je možné lednici stěhovat a kolik hodin je potřeba po přestěhování vyčkat se zapnutím.
Také pračku je třeba na stěhování do nového bydlení připravit. Vyhráno máte, pokud jste si schovali aretační šrouby, které byly na pračce z výroby. Díky nim totiž jednoduše zajistíte buben proti otřesům. Pokud aretační šrouby doma nenajdete, budete si je muset dokoupit. Potřeba budou čtyři kusy. Bez nich se pračku nepokoušejte stěhovat. Mohlo by dojít k jejímu poškození.
Samozřejmě je také nutné pračku odpojit od elektřiny, vody a odpadu. Po odpojení se přesvědčte, že v pračce nezůstala voda. Někdy zůstane přímo v bubnu, jindy v přívodní hadice. Zkontrolujete tedy pečlivě zcela všechno. Kabely potom smotejte a připevněte k pračce lepicí páskou. Aby se pračka nepoškodila, můžete ji obalit bublinkovou nebo strečovou fólií.
Stejně jako ledničku, i pračku je nutné stěhovat ve svislé poloze. V případě pračky to však není zas takový problém, jelikož je poměrně nízká. Na přenos pračky je vhodné si vzít stěhovací popruhy nebo rudlík. Pračku ve vozidle zabezpečte, aby se neposouvala a nepřeklopila během jízdy. Stejně jako v případě chladničky je vhodné dát okolo pračky ve voze deků, polystyren nebo třeba slabší matraci. Díky tomu bude spotřebič opravdu v bezpečí.
Stěhování lednice sni stěhování pračky není vůbec jednoduché. Problém může být zejména s výškou pračky. Do malých a nízkých vozů se pravděpodobně lednice nedostane. Je proto vhodné se obrátit na odborníky a nechat si spotřebiče přestěhovat.